Ciekawostki o żubrach

Żubr jest jednym z najbardziej osobliwych i ciekawych zwierząt na świecie. Tysiące lat temu w Ameryce Północnej mieszkało 60 milionów podczas gdy dziś przeżywa ledwie 1000. Jest to zatem gatunek zagrożony na tamtejszym kontynencie. W Polsce na stan z roku 2020 są 2316 żubry. Poniżej wybraliśmy najciekawsze fakty dotyczące tego zwierzęcia.

Charakterystyka

Jest to bardzo duże zwierzę lądowe. W wieku dorosłym samce osiągają 3,8 metra długości i 900 kilogramów wagi. Tymczasem samice mają 3 metry długości i ważą średnio 600 kilogramów. Ich kolor skóry jest brązowy, a futro jest dłuższe z przodu niż z tyłu.

Karmienie

Żubry są roślinożercami, żywią się głównie trawami. Jednak gdy pokarmu jest mało, mogą jeść korzenie i bulwy, a nawet drewno. Żubr zjada dziennie średnio pożywienie odpowiadające jego 1,6% masy ciała, a dla dobrego zdrowia potrzebuje dużo wody.

Żubry a bawoły

Chociaż te dwa gatunki są często określane jako ten sam gatunek, w rzeczywistości są to różne zwierzęta. Podczas gdy bawół pochodzi z Afryki i Azji, żubry można spotkać tylko w Ameryce Północnej i Europie. To prawda, że oba należą do rodziny bydlęcej, ale nie są ze sobą spokrewnione.

Jak odróżnić żubra od bawoła? Wystarczy zwrócić uwagę na kilka cech fizycznych. Żubr ma duże garby na ramionach i większą głowę. Dodatkowo w miesiącach jesiennych i zimowych jego ciało jest całkowicie pokryte futrem. Żubry spotkasz między innymi w Bieszczadach – tutaj poznasz więcej ciekawostek o tym regionie: https://www.polanczyk24.pl/jakie-atrakcje-warto-zobaczyc-w-bieszczadach-5-przykladow

Jeśli chodzi o rogi, to te u bizona są duże, długie i zakrzywiają się w dół, a potem do góry, natomiast u żubra są krótsze i ostrzejsze. Na koniec należy zaznaczyć, że średnia długość życia żubra wynosi od 15 do 20 lat na wolności, choć niektóre osobniki dożywają nawet 40 lat w niewoli.

Reprodukcja

Samice osiągają dojrzałość płciową między drugim a trzecim rokiem życia, choć zazwyczaj nie rozmnażają się do szóstego roku życia. Okres godów przypada na czas od czerwca do września, a ciąża trwa 285 dni. Jednym z najciekawszych faktów dotyczących żubrów jest to, że rodzą się one zawsze daleko od stada, w chronionym miejscu. To właśnie samica opiekuje się cielętami w pierwszym roku życia, które rodzą się ważąc od 15 do 25 kilogramów.