Odpowiedzi na interesujące pytania na temat pingwinów

Gdzie żyją pingwiny?

Pingwiny żyją w w naturalnym środowisku żyją wyłącznie na półkuli południowej, chociaż nie wszystkie żyją na Antarktydzie, lub na obszarach pokrytych lodem i śniegiem. Poza Antarktydą, pingwiny można spotkać na południowych wybrzeżach Australii, w RPA, Peru, Chile i Argentyny. W niewoli i w zoo pingwiny można spotkać na całym świecie. Są one uważane za ptaki morskie, żyjące do 80% swojego życia w oceanie.

Ile gatunków pingwinów istnieje?

Istnieje aż 18 gatunków pingwinów i pomimo swojej różnorodności są one jednymi z najbardziej znanych i łatwo rozpoznawalnych ptaków na świecie. Są one jednak również bardzo wrażliwe na zmiany klimatu, zanieczyszczenia, drapieżniki, wycieki ropy i inne zagrożenia. Tylko pięć z osiemnastu gatunków pingwinów nie jest zagrożonych wyginięciem. Wiele zagrożonych gatunków żyje w zoo, lub w specjalnych rezerwatach, aby mogły się one spokojnie rozmnażać. Ostatnio w Chorzowskim zoo wykluł się pingwin niezwykle rzadkiej rasy, o czym przeczytasz tutaj.

Czy pingwiny mają zęby?

Podobnie jak inne ptaki, pingwiny nie mają zębów, ale mają mięsisty, kolczasty język, który pokrywa wnętrze ich ust. Ten kolczasty język pomaga im trzymać zdobycz, którą połykają w całości, i prowadzić pokarm w głąb gardła.

Dlaczego pingwiny nie latają?

Miliony lat temu, w toku ewolucji, pingwiny utraciły zdolność latania, aby stać się bardziej efektywnymi pływakami. Posiadanie efektywnych płetw jest niekompatybilne z lotem.

Jaki jest największy gatunek pingwina na świecie?

Pingwin cesarski (Aptenodytes forsteri) jest największym ze wszystkich pingwinów: przeciętny pingwin ma około 115 centymetrów długości i może ważyć do 40 kilogramów. Drugim co do wielkości gatunkiem pingwina jest pingwin królewski, który może dorastać do 90 centymetrów wysokości.

Jaki jest najmniejszy gatunek pingwina na świecie?

Najmniejszym gatunkiem jest pingwin niebieski (Eudyptula minor) lub pingwin wróżka, który ma zaledwie 40 centymetrów długości i waży około jednego kilograma. Żyje w Australii, u wybrzeży Nowej Zelandii i na Wyspach Chatham. Jego średnia długość życia wynosi około 6 lat. Ze względu na swój mały rozmiar, żywi się małymi rybami lub krewetkami. Nie musi jeść dużo pokarmu. Nie jest zagrożony wyginięciem.

Na jaką maksymalną wysokość może skoczyć pingwin?

Pingwin cesarski jest w stanie skoczyć na około 2 metrów. Czasami, aby wydostać się z lodu, musi on przeskoczyć tę odległość. Cecha ta pomaga mu również w ucieczce przed fokami lamparcimi, które uważają pingwiny za wykwintny przysmak.

Co jedzą pingwiny?

Pingwiny są mięsożercami, jedzą tylko mięso. Ich dieta obejmuje małe skorupiaki (kryl, podobny do krewetki), kałamarnice i ryby. Populacja lęgowa pingwinów Adélie może konsumować do 1,5 miliona ton metrycznych skorupiaków, 115 000 ton metrycznych ryb i 3 500 ton metrycznych kałamarnic każdego roku.