Mroźna pogoda utrudnia ptakom samodzielne zdobywanie pożywienia. Jeśli zapewnimy im trochę jedzenia, pomożemy im lepiej przetrwać ten trudny okres i zmniejszymy ich śmiertelność.
Kiedy dokarmiać ptaki?
Jedynym sezonem, w którym ptaki muszą być dokarmiane jest zima. Przez pozostałą część roku są w stanie same znaleźć sobie pożywienie. Możemy zacząć je dokarmiać na początku zimy lub po nadejściu chłodów, od około listopada.
Pod koniec zimy lub od marca powinniśmy przestać napełniać karmniki. Co jest bardzo ważne, to kontynuowanie karmienia ich przez całą zimę. Gdy już zaczniesz je karmić, szybko się do tego przyzwyczają, a jeśli przestaniesz dodawać im pokarmu, mogą umrzeć. Głód sprawia, że zapominają o ostrożności i nie wahają się podchodzić do domów w poszukiwaniu jedzenia. Będzie to dobra okazja, aby przyjrzeć się z bliska tym ptakom, których przez resztę roku prawie nie będziemy mogli zobaczyć. Sytuacja ptaków w zimie jest na tyle krytyczna, że w miastach stawiane są specjalne karmniki. Inicjatywa sprawdza się w Gdańsku. Więcej informacji w tym artykule: gdyniaonline.pl/zimowe-dokarmianie-ptakow-i-gdynskie-kaczkomaty/
Jaki rodzaj żywności podawać ptakom?
Najlepiej jest obserwować, jakie gatunki ptaków występują w naszym otoczeniu, aby dostosować najbardziej odpowiedni rodzaj pokarmu do ich potrzeb.
Najlepiej jest kupić mieszankę nasion dla dzikich ptaków. Mieszanki te zawierają nasiona o różnej wielkości, dzięki czemu możemy dokarmiać różne gatunki ptaków. Karma zawiera: słonecznik, kukurydzę, proso, pszenicę, jęczmień i inne. Najlepiej nie dodawać więcej pokarmu niż ptaki są w stanie zjeść w ciągu 24 godzin. Regularnie czyść karmniki, jak również ich odchody; ptasie odchody mogą przenosić choroby.
Żywność, której należy unikać
Ponieważ zimą ptaki mają trudności ze znalezieniem pożywienia, często zdarza się, że jedzą wszystko. Dlatego też zaleca się unikanie niektórych pokarmów, które mogą być dla nich szkodliwe, np:
- Tłuszcze zwierzęce: smalec, słonina, łój lub masło, które mogą uszkodzić ich małe serduszka;
- Suszone nasiona roślin strączkowych, takich jak groch lub soczewica;
- Ciastka, lub karmy dla zwierząt, ponieważ ich skład nie jest dostosowany do potrzeb ptaków.
Gdzie umieszczać karmniki dla ptaków?
Karmniki i poidła należy instalować na otwartych przestrzeniach, poza zasięgiem kotów i z dala od wiatru. Zainstaluj kilka karmników w różnych miejscach, aby uniknąć konfliktów między różnymi gatunkami. Zauważysz, że niektóre gatunki mają tendencję do wygrywania nad innymi. W miarę możliwości karm ptaki dwa razy dziennie i zawsze w tych samych miejscach i o tych samych porach. Nigdy nie używaj budki lęgowej jako karmnika. Aby cieszyć się wysiłkiem i obserwować ptaki w ciszy i spokoju, umieść karmniki w miejscu, które możesz zobaczyć z wnętrza domu, w pobliżu okna.