Kot krótkowłosy – nowsze umaszczenia kotów orientalnych

Wśród kotów krótkowłosych ciągle pojawiają się i są uznawane nowe umaszczenia. Geny wielu z nich obecne były w populacji od czasów, kiedy uważana za matkę rasy syjamska kotka Our Miss Smith urodziła brązowe, zielonookie kocięta (1950 rok).

Jak powstały inne odmiany kotów?

Inne geny umaszczenia zostały celowo dodane przez hodowców. I tak, maści dymne (widoczne na krótkiej sierści niezbyt wyraźnie, tylko wtedy, kiedy kot się porusza) oraz inne maści srebrzyste, wprowadzone zostały przez skojarzenie kotki syjamskiej z persem maści szynszylowej; skojarzenie to wprowadziło także gen długiego włosa, co pozwoliło na stworzenie długowłosej wersji kotów orientalnych.

W obecnym czasie uznaje się ponad 50 różnych umaszczeń, a liczba ich będzie zapewne rosła. W USA uznawane są też umaszczenia dwubarwne, w Wielkiej Brytanii jak dotąd niedopuszczalne. Tutaj natomiast podjęto próby wyhodowania kotów orientalnych ze znaczeniami typu van, nazwanych „kotami seszelskimi”, ale nie przyniosły one oczekiwanych rezultatów. Jako ciekawostkę dodajmy, że jeden z tego typu kotów uciekł ostatnio w Piekarach Śląskich. Jak skończyła się akcja ratunkowa kota? Przeczytaj na stronie https://piekaryinfo.pl/.

Oto przykładowe umaszczenia:

  1. Maść dwubarwna rudo-biała – jedną z przyczyn, dla których hodowcy brytyjscy z rezerwą odnoszą się do kotów dwubarwnych, jest fakt, że koty znaczone rejestrowane są jako syjamskie. Jeśli mają jakieś białe plamki, mogą je wnieść do populacji syjamów, co doprowadzi do powstania łaciatych umaszczeń także i w tej rasie.
  2. Czekoladowa srebrzysta pręgowana maść – należy wiedzieć, że u kotów srebrzystych pręgowanych pigment ograniczony jest do końcówek włosów, a reszta jest biała. Zasadniczo kontrast między tłem a pręgami jest wyraźny, ale pigment może być zredukowany do tego stopnia, że na bokach ciała pręgowanie jest ledwie widoczne.
  3. Maść ruda – związana z płcią maść ruda uznana została u kotów orientalnych dosyć późno, mimo, że występowała ona „od zawsze” w populacjach kotów w Azji. Powinna być możliwie równa, chociaż znaczenia pręgowane tolerowane są u kotów doskonałych w typie.
  4. Maść morelowa – jedno z najnowszych umaszczeń kotów orientalnych ma mieć odcień rudawokremowy, ciemniejszy i cieplejszy, niż u kota kremowego. Dziedziczenie tego umaszczenia nie zostało jeszcze wyjaśnione.
  5. Cynamonowa maść – nie występowała wprawdzie u pierwszych kotów orientalnych, ale była dodana stosunkowo wcześnie, w latach 60-tych XX wieku, poprzez skrzyżowanie kotów maści hawańskiej z abisyńskimi maści sorrel, która to maść jest genetycznie cynamonowa.
  6. Maść czekoladowa klasycznie pręgowana – na początku wśród kotów orientalnych występowało tylko pręgowanie cętkowane, ale później doszły i inne wzory pręgowania. Koty orientalne pręgowane często mają trochę bieli na wargach i podbródku, ale nie może ona wchodzić ani na pyszczek, ani na szyję.