Kleszcz – w jaki sposób zagraża Twoim czworonogom?

Kleszcze u psów i kotów z roku na rok stają się coraz większym problemem. Choć obecnie znacznie więcej osób dba o zabezpieczenie swoich pupili przeciw tym pasożytom, ciepłe zimy i ocieplający się klimat sprawiają, że te groźne pajęczaki są aktywne przez cały rok. Co może się stać, gdy twojego psa lub kota ugryzie kleszcz? Jakie są choroby odkleszczowe?

Babeszjoza – najpopularniejsza choroba odkleszczowa u psów

Babeszjoza to niezwykle groźna choroba, która zagraża przede wszystkim psom, jednak zdarza się, że stwarza ona zagrożenie również u kocich podopiecznych. Zbyt późno wykryta może prowadzić do rozwinięcia niewydolności nerek i wątroby. Objawia się przede wszystkim ospałością, apatią, brakiem apetytu, biegunką, wymiotami, a także powiększonymi węzłami chłonnymi, wysoką temperaturą, problemami z oddawaniem moczu. Z czasem mogą pojawić się zaburzenia układu nerwowego oraz niewydolność krążeniowo-oddechowa, a także blade lub zżółknięte błony śluzowe w jamie ustnej. Choroba zwykle ma bardzo gwałtowny przebieg, dlatego pierwszych objawów nie należy bagatelizować.

Borelioza

Boreliozę kojarzy się głównie z chorobą odkleszczową ludzi, jednak w rzeczywistości można stwierdzić ją również u psów oraz kotów. Choć jest ona znacznie rzadziej wykrywalna, nie należy jej ignorować, ponieważ choroba może prowadzić do paraliżu, ślepoty, a nawet trwałych zmian w psychice zwierzęcia. Charakterystycznym objawem boreliozy jest obrzęk stawów połączony z problemami z poruszaniem się. Może pojawić się również brak apetytu oraz ospałość.

Anaplazmoza

Objawy anaplazmozy mogą przypominać boreliozę. Pojawiają się zwykle po kilkunastu dniach od ugryzienia przez kleszcza. Oprócz opuchniętych stawów i problemów z poruszaniem mogą pojawić się objawy takie jak wymioty, biegunka, gorączka, brak apetytu, a także problemy neurologiczne. Charakterystycznym symptomem choroby, który nie zawsze występuje jest krwawienie z nosa, krwiomocz, a także pojawiające się siniaki i inne objawy związane z zaburzeniem krzepliwości krwi. U kotów ta choroba jest bardzo słabo poznana.

Zakaźna anemia kotów (FIA)

Kocia choroba odkleszczowa, choć rzadko diagnozowana, może być niezwykle poważna. Śmiertelność FIA wynosi nawet około 25%. Do zakażenia może dojść zarówno w wyniku ukąszenia przez kleszcza i ugryzienie pchły, jak i poprzez kontakt z krwią zakażonego kota. W wyniku pogłębiającej się anemii kot może mieć powiększone węzły chłonne i wątrobę, przyspieszony oddech, zaburzenia rytmu serca i osłabioną kondycję.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Kolejna groźna choroba odkleszczowa, na którą chorują zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Objawy są bardzo nieswoiste, a ostry przebieg może zakończyć się śmiercią zwierzęcia nawet w kilka dni po wystąpieniu pierwszych symptomów choroby. Do objawów należą gorączka, apatia, bóle głowy, drgawki, zaburzenia równowagi, nadwrażliwość na światło oraz dźwięki, a także porażenie kończyn. Choroba czasem bywa błędnie diagnozowana jako wścieklizna, ze względu na podobieństwo niektórych symptomów.

Jak pokazują powyższe przykłady kleszcze u psów i kotów mogą być przyczyną niezwykle poważnych dolegliwości. Warto zatem korzystać z wszelkich dostępnych środków ochronnych jak krople czy też obroże antykleszczowe. Zawsze mile widziane będą również konsultacje z lekarzem weterynarii.