Od czego zależy jaki duży będzie pies, gdy urośnie?

Jak wiadomo pieski to kochane zwierzaki. Są bardzo radosne i bardzo wdzięczne. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na dużego psa. Dlatego rasa i wielkość psa to dwie rzeczy, na które osoby chcące psa patrzą.
Jeśli chodzi o rasę, to w przypadku kundelków tak naprawdę ciężko stwierdzić na jakie duże pieski urosną. Natomiast rasowe psy już z góry wiadomo na jaką wielkość urosną.

Więc jak w ogóle rozpoznać czy pies będzie duży czy mały?

Jak rozpoznać czy szczeniak będzie duży? Nie ma jednej metody jak to rozpoznać, ale ludzie i tak próbują swoich metod. Jednak czy one są właściwe? Psy rasowe z hodowli  z rodowodem będą rozmiarów, które określa stworzone dla danej rasy.

Masz zamiar wziąć psa pod opiekę? Warto zainteresować się schroniskami i wziąć psa właśnie stamtąd – przykładowo może to być toruńskie schronisko dla psów, o którego sytuacji dowiesz się więcej na ToruńInfo.

Bez wątpienia ważnym czynnikiem, który ma wpływ na wielkość psa, to wielkość rodziców. To może być genetyka, typowa wpadka np. szczeniaki sporej matki mogą osiągnąć połowę jej wielkości albo i nawet ją przerosnąć. Wielkość szczeniaka w przyszłości możemy określić nawet po grubości łap. Szczeniaki dużych ras rosną w nieproporcjonalnych sposób, ze mają większe łapy od reszty ciała i wtedy tak rzeczywiście szczeniak urośnie do dużego psa. Sam grubość łap też nie daje do końca prawdziwego obrazu wielkości.  Kolejna spekulacja to wielkość szczeniaka, że jeśli szczeniak jest już dużym szczeniakiem będzie dużym psem w przyszłości.

Jak rozpoznać, że pies będzie mały?

Mały pies w wieku ok 2 miesięcy możemy zaobserwować jego powolny wzrost masy ciała. Szczeniak miniaturka czterotygodniowy urośnie nie więcej niż 500 gram. Natomiast psy, które mają swoją wagę docelową ok 10 kg swój wzrost kończą na ok 9 miesiącu.

Waga u psów, które mają być duże jak urosną wygląda nieco inaczej. U psów, która waga docelowa będą miały duży rozmiar wzrost po 2 miesiącu życia może  być szybki. Psy, które wagę mają osiągnąć do 40 kg a przybrać w miesiącu mogą nawet 5 kg. Ich rozwój widać nawet po ukończeniu roku.

Rozpoznanie czy szczeniak będzie dużym czy małym psem nie jest wcale takie proste. Po pierwsze jeśli nie znamy ojca ciężko jest stwierdzić wielkość psa. Rasowe psy mają swoją z góry założona wagę. Kundelki Wystarczy spojrzeć na szczeniaka, jeśli jest duży to osiągnie wielki rozmiary a jeśli jest malutkim pieskiem nie osiągnie dużych rozmiarów.