Fakt, że psy są istotami społecznymi, nie oznacza, że muszą dogadywać się ze wszystkimi innymi przedstawicielami swojego gatunku. Pomiędzy psami często dochodzi do konfliktów, które wynikają z braku umiejętności społecznych, problemów z wysyłaniem lub interpretacją sygnałów komunikacyjnych, nadmiernej ekscytacji lub złego zarządzania przez opiekunów, którzy na przykład nalegają lub zmuszają zwierzęta do interakcji ze sobą, nawet jeśli nie mają na to ochoty lub czują się niekomfortowo.
Oczywiście wszyscy chcemy, aby nasze psy wchodziły w interakcje, bawiły się i socjalizowały z innymi psami, ale najpierw musimy nauczyć się, jak psy komunikują się ze sobą, aby móc określić, kiedy należy interweniować, a kiedy lepiej nie robić nic. W tym artykule podajemy kilka wskazówek, jak rozpoznać agresywne zachowanie psa, który spotyka innego psa.
Rzeczy, które należy rozważyć przed zapoznaniem ze sobą dwóch psów
Psy są zwierzętami stadnymi, co oznacza, że muszą nawiązywać kontakty towarzyskie i wchodzić w interakcje z innymi osobnikami, w tym z przedstawicielami własnego gatunku. Jednak zapoznanie dwóch psów nie zawsze przebiega bezproblemowo, a czasami dochodzi między nimi do konfliktów, które mogą prowadzić nawet do walki.
Pierwszym krokiem do zapobiegania takim konfliktom jest poznanie swojego psa, jego temperamentu, preferencji i umiejętności społecznych. Może to być łatwiejsze, jeśli wychowywałeś go od szczenięcia, ale jeśli adoptowałeś dorosłego psa lub rozważasz taką adopcję, ważne jest, abyś dowiedział się jak najwięcej o jego wcześniejszych doświadczeniach. Wczesne oddzielenie od matki, brak socjalizacji, izolacja, znęcanie się, ból fizyczny, zmieniony stan hormonalny, traumatyczne przeżycia, a nawet genetyka psa i jego środowisko to niektóre z przyczyn, dla których pies może mieć trudności w skutecznym porozumiewaniu się z rówieśnikami.
Z drugiej strony, jako opiekun musisz koniecznie nauczyć się interpretować sygnały stresu, które Twój pies i inne psy wysyłają, kiedy znajdują się w niekomfortowej sytuacji. Zanim dojdzie do bójki, psy wysyłają do siebie komunikaty za pomocą mimiki i mowy ciała, aby się wzajemnie ostrzegać i próbować zniechęcić. Wiedza o tym, jak rozpoznać te ruchy, jest bardzo przydatna, aby w razie potrzeby móc interweniować i uniknąć konfliktu.
Zapraszamy też na witrynę https://wawa.pl, gdzie możesz znaleźć bardzo śliczne miejsca na spacer ze swoim czworonożnym towarzyszem.
Niektóre z sygnałów poprzedzających potencjalną walkę są następujące:
Twarde, nieruchome spojrzenie.
Napięte mięśnie.
Nieruchliwość lub bardzo wolny chód.
Sztywny, wysoko osadzony ogon.
Głowa wyprostowana, uszy skierowane do przodu.
Mocna zaciśnięta szczęka.
Pomarszczony pysk z widocznymi zębami.
Silne warczenie.